Skoči na glavno vsebino
+386 3 818 33 20 - Vrtec Podčetrtek, Trška cesta 66, 3254 Podčetrtek os-podcetrtek@guest.arnes.si
Naš vrtec je obdan z travniki, gozdovi, zato veliko časa preživimo z otroki v naravi, kjer se najdejo različni izzivi ter možnosti raziskovanja. Velikokrat se spomnim svojega otroštva, ko smo prosti čas preživljali na prostem, se gibali, igrali z vsem kar smo našli, družili, preizkušali svoja čutila, razvijali domišljijo. Bili smo veseli, sproščeni in polni lastnih izkušenj. Danes pa zaznavamo, da veliko otrok zunaj, v naravi, preživi zelo malo časa (največ v času bivanja v vrtcu). Tisto prvo in zagotovo najbolj pomembno, kar lahko prostor v gozdu ponudi našim otrokom, je igra, ki je v takšnem naravnem okolju vedno pristna in kvalitetna. In zagotovo otroci preko igre pridobivajo različne veščine, tako potrebne za vsakdanje življenje. Gozd  se ves čas spreminja, kar pomeni, da je idealen vzgojno-učni prostor in ta prostor je naša igralnica, saj omogoča otrokom razvoj na vseh področjih. V gozdni igralnici preživljamo veliko časa in strokovni delavci vnašamo spremembe – elemente gozdne pedagogike.

Strokovna znanja pridobivamo ob različnih izobraževanjih in eden izmed njih je bil v torek, 31. 5. 2022 v Ljubljani na temo »Narava v izvedbenem Kurikulu vrtca«. Naš vrtec se je predstavil  z vsebino  strokovnega članka Polonce Šeligo in plakatom Anica Kajba z naslovom Gozd – naša igralnica. Poudarek je bil na predstavitvi faz vzgojno izobraževalnega procesa v katerem so v ospredju opazovanje, raziskovanje, reševanje problemov, doživljanje sebe in narave, pa tudi oblikovanje vrednot in dobrih navad za življenje. Menim, da vsako izobraževanje daje strokovnemu delavcu dodatno znanje, potrditev  dosedanjega dela in osebno rast za opravljanje strokovnega dela. Že od nekdaj sta neločljivo povezana človek in narava, zato je zelo pomembno spoštovanje do narave in seveda vsega, kar nas obdaja, ker se mi zdi pomembno za naš obstoj. Zato naše poslanstvo vidim v tem, da otroke že v najzgodnejšem obdobju navdušimo s prosto igro v naravi. Kaj nam daje narava?

Ljuba narava, ostani prijazna nam ljudem!

Ti si kruh, ki ga jemo.

Ti si dom, kjer živimo.

Ti si pljuča, s katerimi dihamo.

Ti si raj, v katerem se veselimo življenja ob cvetju in pticah.

Ostani prijazna nam ljudem, ljuba narava.

(Phil Bosmans)

 

besedilo: Anica Kajba

foto arhiv: Polonca Šeligo

(Skupno 100 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost