PROGRAMI

KURIKULUM ZA VRTCE
Kurikulum za vrtce je nacionalni dokument, ki predstavlja strokovno podlago za delo v vrtcih. Cilj kurikula je večje upoštevanje človekovih in otrokovih pravic, upoštevanje različnosti in drugačnosti otrok. Otrok je aktiven udeleženec procesa, ki z raziskovanjem, preizkušanjem in možnostjo izbire dejavnosti pridobiva nova znanja in spretnosti. Temeljni poudarki so na vzgojno-izobraževalnem procesu ter na celoti interakcij in izkušenj, iz katerih se otrok uči.

Pripravila: Urška Sovinc, pomočnica ravnateljice

Kurikulum za vrtce je bil potrjen marca 1999 na Strokovnem svetu RS za splošno izobraževanje. Kurikulum za vrtce

DNEVNI PROGRAM (od 6 do 9 ur)
Dnevni programi v vrtcu trajajo največ do 9 ur ( 14. člen Zakona o vrtcih – Programi v vrtcu ).

Vzgojno delo poteka v:

1. homogenih oddelkih, kamor so vključeni otroci v starostnem razponu enega leta,
  2. heterogenih oddelkih, kamor so vključeni otroci prvega ali drugega starostnega obdobja,
  3. kombiniranih oddelkih, kamor so vključeni otroci prvega in drugega starostnega obdobja.

Pripravila Urška Sovinc, pomočnica ravnateljice

OBOGATITVENE DEJAVNOSTI

To so dejavnosti, ki vključujejo izvedbo programov in vsebin, ki nas bogatijo in iz katerih se otroci učijo. Potekajo v dopoldanskem času in se izvajajo občasno, daljši ali krajši čas, odvisno od izvedbenega kurikuluma, interesa otrok in pobud staršev. Načrtujejo in izvajajo jih strokovni delavci vrtca, v času predpisane delovne obveznosti. Izvajajo se v prostorih vrtca in zunaj stavbe in igrišča vrtca v obliki predstav, prireditev, delavnic, ipd.
Nekatere obogatitvene dejavnosti (izleti, predstave, obiski muzejev ipd.) so organizirane tudi na ravni posameznih skupin in so za starše dodatno plačljive. Izvajalci teh dejavnosti so tudi zunanje ustanove in večinoma potekajo zunaj prostorov vrtca. Vrtec takrat zagotovi organizacijo, spremstvo ter poskrbi za varnost otrok. O teh dejavnosti s predvidenimi stroški izpeljave starše seznanijo pedagoški delavci skupin, ki načrtujejo dejavnost za svoj oddelek.

»PRVIČ DRSAM«
Drsanje bomo izvedli v okviru projekta Mali sonček za oddelke 1,2 in 9 v sodelovanju s TIC Podčetrtek v mesecu novembru 2020.

ZIMOVANJE IN ZAČETNI TEČAJ SMUČANJA
Začetni smučarski tečaj bomo izvedli v okviru projekta Mali sonček. Zimovanje otrok organiziramo v najstarejših oddelkih. Otroci se preko igre na snegu naučijo prvih smučarskih korakov. Izvajajo ga strokovni delavci vrtca in učitelji smučanja. V letošnjem šolskem letu bomo zimovanje izvedli na Ribnici na Pohorju 1. – 4. 3. 2021.

PRILAGAJANJE NA VODO IN IGRA Z VODO
Prilagajanje na vodo bomo izvedli v okviru projekta Mali sonček. Otrokom bomo na igriv, sproščen in prijazen način približali vodo  in jih seznanili z osnovami plavanja. Izvajali ga bodo strokovni delavci vrtca. V letošnjem šolskem letu bo plavalni tečaj potekal konec meseca maja in v začetku meseca junija 2021 v Termah Olimia.

ZGODNJE UVAJANJE TUJEGA JEZIKA – ANGLEŠČINA
Na igriv način se otroci seznanjajo z angleškim jezikom. Izvajajo ga strokovni delavci v najstarejših oddelkih v okviru dnevnega programa.

OSTALE OBOGATITVENE DEJAVNOSTI

• Množični tek – Atletska zveza Slovenije
  • teden otroka »Odgovor je pogovor«
  • projekti in programi, ki se izvajajo v oddelkih
  • veseli december
  • pust in povorka po kraju
  • kulturni dan: obisk umetnikov
  • popoldanska druženja s starši
  • sodelovanje z ZD Šmarje pri Jelšah: Peter Černezel, Natalija Klun
  • sodelovanje z DU Šmarje pri Jelšah, enota Podčetrtek: mesečni obiski otrok v domu upokojencev in obisk varovancev doma v vrtcu
  • sodelovanje s PP Šmarje pri Jelšah: sprehod po kraju s policistom Markom Krčem, predstavitev in ogled policijske opreme in vozila, ter obisk policijske postaje Šmarje pri Jelšah
  • svetovni dan Zemlje – očistimo naš kraj
  • sodelovanje s TIC Podčetrtek: obisk drsališča, ter vožnja s cestnim vlakom in obisk čokoladnice Syncerus v Olimju
  • sodelovanje z OŠ Podčetrtek: sodelovanje in obiski s 1. razredom.

PROJEKTI IN PROGRAMI V VRTCU

• Mali sonček
  • Zdravje v vrtcu
  • Knjiga moja prijateljica