Skoči na glavno vsebino
+386 3 818 33 20 - Vrtec Podčetrtek, Trška cesta 66, 3254 Podčetrtek os-podcetrtek@guest.arnes.si

Vsak otrok ima svoje darove, je edinstven, se razvija na svoj način in zato rabi tudi takšen pristop. Domače varstvo lahko brez posebnih priprav, gradiva in dodatnih pripomočkov izkoristimo za otrokovo učenje za življenje, ki mu bo v življenju vsekakor prišlo še kako prav. Otroci morajo biti udeleženi pri aktivnostih v domačem okolju. Zavedajmo se, da prej ko se otrokom omogoči vključitev in začnejo pomagati pri vsakdanjih hišnih opravilih, prej bodo pridobili pomembno lastnost samostojnost, posledično pa bo ravno samostojnost pripomogla k otrokovemu zaupanju vase in v svoje sposobnosti tudi pri vseh dejavnostih, zadolžitvah in nalogah, pri športnih aktivnostih, družabnih igrah …

V nadaljevanju je zapisanih le nekaj smernic za splošna opravila, pri katerih otroci pomagajo in jih v skladu s svojo starostjo tudi sami zmorejo in jih opravijo. Opravila seveda prilagodimo na stopnjo razvoja otroka.

Opravila, ki jih otroci v starosti 2 – 3 let sami opravijo:
se, umijejo, oblečejo, prehranjujejo,
pospravijo svoje stvari,
svoja umazana oblačila odnesejo v koš za umazano perilo,
pomagajo pri sortiranju in zlaganju stvari na ustrezno mesto,
pomagajo brisati prah,
pomagajo pri vstavljanju perila v pralni stroj,
pomagajo pri hranjenju domačih živali,
pomagajo pri sajenju na vrtu, puljenju plevela, zalivanju …
Opravila, ki jih otroci v starosti 3 – 5 let sami opravijo:
pripravijo mizo za obrok,
sami vzamejo vodo, ko so žejni,
pospravijo uporabljeno umazano posodo v pomivalno korito, pomivalni stroj,
izpraznijo koše za smeti,
pospravijo mizo, stole,
pospravijo svojo posteljo,
zalijejo sobne rastline,
počistijo manjši nered, ki so ga naredili,
pomagajo pri zlaganju nogavic ali spodnjega perila,
nahranijo domače živali …

Opravila, ki jih otroci v starosti 5 let in več sami opravijo:
pripravijo oblačila za naslednji dan,
se sami stuširajo,
stresejo odejo,
zložijo in pospravijo svoja oblačila,
pometejo in posesajo tla,
odnesejo smeti,
naredijo preprost obrok, pripravijo prigrizke,
pomagajo pri delu zunaj hiše, sajenje, zalivanje …

Otroku je potrebno ponuditi čim več zaposlitev, lahko si tudi sami najdejo zaposlitve, ki jih lahko počnejo v skladu s svojo starostjo in zrelostjo. Ključnega pomena je veselje in sreča otroka ter izkazovanje navdušenja pri opravljanju svojih nalog. Seveda je treba poskrbeti za otrokovo varnost, udobje in zavedajmo se dejstva, da stvari, ki jih otrok že zmore sam ne počnimo namesto njega.

»Otroku ne delate usluge, če mu kažete le dobro v svetu in ga ščitite pred vsem slabim. Tisto, kar je v resnici pomembno, je to, da ga naučite razlikovati med obojim.«
(Walt Disney)

 

Pripravila: Katja Starček Erjavec, mag. prof. ped.

 

 

Viri: https://bit.ly/2UChqFh, https://bit.ly/2JjXdi4, https://bit.ly/3anUJv2

(Skupno 277 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost