Skoči na glavno vsebino
+386 3 818 33 20 - Vrtec Podčetrtek, Trška cesta 66, 3254 Podčetrtek os-podcetrtek@guest.arnes.si

Program promovira zdravje ter usmerja izvajanje aktivnosti za ohranjanje in krepitev zdravja v vrtčevskem okolju in izven tega. Podprt je iz strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in želi razviti ter okrepiti zmožnosti vrtcev za oblikovanje okolij, ki postavljajo dobro počutje in zdravje kot pomembno vrednoto. Ob vključitvi v projekt nas je vodila naša prednostna naloga Naše zdravje – naša skrb. Skozi celotno leto so nas spremljale aktivnosti za varovanje in krepitev zdravja. Že na začetku šolskega leta smo pričeli s poudarkom na osebni higieni, potekale so delavnice o pravilnem umivanju rok, s sodelovanjem ZD Šmarje pri Jelšah. Ob tem smo spoznali kako na zabaven način otroke pritegnemo k temeljitemu umivanju rok. Nove metode in načine smo nato zaradi pojava koronavirusa redno in vestno uporabljali v skupinah in postali še bolj pozorni higieno kihanja in kašlja. Kako pa je potrebno skrbeti za otrokovo ustno zdravje, pa so v ta namen starejši otroci obiskali zobno ordinacijo v ZD Podčetrtek, v vrtec je prišla zobozdravnica, obiskal pa nas je tudi zobni asistent iz ZD Šmarje pri Jelšah. V posameznih oddelkih smo se pogovarjali o načinih ohranjanja zdravja, pripravljali dejavnosti za otroke, povabili starše, ki delajo na področju zdravja, otroci so si pogledali lutkovne filme za ohranjanje zdravja. Izvedli smo tudi Slovenski tradicionalni zajtrk v vseh oddelkih. Otroci so se udeležili predstavitve služb za pomoč in reševanje v Športnem parku Šmarje pri Jelšah. V vseh skupinah smo veliko gibali, redno hodili na sprehode in se ob tem pogovarjali o varnem vedenju v prometu. Otroke je obiskal policist, ki jih je opozoril na pravilno prečkanje cestišča, pogovarjali so se o varni hoji po pločniku ter o varnem vedenju v prometu. Prav tako so se otroci z njim sprehodili po domačem kraju. Na področju gibanja pa nas je vodil tudi projekt Mali sonček. Udeležili smo se najbolj množičnega teka otrok v Sloveniji – »Začni mlad, tekmuj pošteno«. Otroci pa so svoj rojstni dan v vrtcu praznovali z zdravim načinom – za pogostitev smo pripravili sadni krožni ali pa pripravili sveže sadje v obliki. V juniju smo pričeli z izvajanjem programa Varno s soncem, v katerem so se otroci seznanili z nevarnostjo sončnih žarkov ter možnostmi zaščite. Smernice tega programa bomo upoštevali vse poletje.

 

Zapisala: koordinatorka programa Zdravje v vrtcu: Mateja Mraz

Fotografije: strokovne delavke vrtca

 

(Skupno 335 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost