Skoči na glavno vsebino
+386 3 818 33 20 - Vrtec Podčetrtek, Trška cesta 66, 3254 Podčetrtek os-podcetrtek@guest.arnes.si

IGRA S FIŽOLOM
Ker si lahko otrok fižol potisne v nos, ga opazujte in pazite na njegovo varnost.

Razvrščanje fižola in makaronov

Potrebujmo:
pest fižolovih zrn
pest makaronov
tri skodelice

Fižol in makarone stresite v skodelico. Otroku razložite, da naj zrna razvrsti v eno skodelico, makarone pa v drugo. Pri tej dejavnosti otrok uri prstne spretnosti; pincetni prijem, ter razvršča.

Kuhanje Pašta fižola

Če si bo otrok pred igro dobro umil roke, lahko fižol in makarone uporabite in skupaj z skuhate kosilo. Recept najdete na Kulinarični Sloveniji. https://www.kulinarika.net/recepti/enoloncnice/pasta-fizol/6415/

Prstna igrica Miška in krt

Zunaj je lepo vreme in vse več je dela na vrtu. Zasejali in posadili bomo različno zelenjavo, pri tem pa nam lahko pomagajo tudi otroci. Najprej pa si lahko razmigamo prstke s prstno igrico Miška in krt.

MIŠKA IN KRT (Mira Voglar)
GREMO NA VRT, GLEDAT KAJ DELATA MIŠKA IN KRT.
MIŠKA PO VRTU DROBENCLJA,  (s prsti se sprehodimo po dlani)
KRTEK PA ZEMLJO RAVNA.  (pobožamo se po dlani)
MIŠKA NABIRA ROŽE ZA KRTA,  (primemo vsak prst posebej)
KRTEK PA LUKNJICO VRTA.
LUKNJO ZA MIŠKO, VRTA, VRTA, VRTA,  vrtamo v levo dlan)
LUKNJO ZA KRTA VRTA, VRTA, VRTA.  (vrtamo v desno dlan)
V PRVI LUKNJI MIŠKA SPI,  (palec skrijemo v levo dlan)
V DRUGI MIŠKI KRTEK SPI:  (palec skrijemo v desno dlan)
NINAJ, NINAJ, NINAJ, NI!  (zazibamo obe dlani)

Kako raste fižol

Potrebujemo:
plastičen, prozoren lonček
papirnato serveto ali kos vate
fižolovo zrno

V  plastičen lonček dajte vato ali papirnato serveto, ki jo zmočite. Na vato dajte fižolovo zrno (vata naj bo ves čas vlažna). Postavite na okensko polico in skupaj opazujte kaj se bo zgodilo. Otrok lahko opazuje kalček, korenine, liste…

Kaj potrebujejo rastline, da zrastejo

Nihče, ne zraste kar tako. Da otroci zrastejo morajo zdravo jesti, piti, se gibati, igrati, smejati. Predvsem pa potrebujejo veliko ljubezni. Kaj pa potrbujejo rastline, da lahko zrastejo.to lahko ugotovimo, če naredite naslednji poizkus.

Potrebujete:
3 majhne cvetlične lončke
3 zrne fižola ali graha
malo zemlje

 

V lončle nasuj zemlji in v vsak lonček vtakni zrno. Prvi Lonček postavi na okensko polico in ga zalij. Ta lonček ves čas zalivaj. Drugi lonček zalivaj vendar naj bo v temi. Tretji lonček ne zalivaj in naj bo v temi. Skupaj opazujte kaj se bo zgodilo. Otrok bo spoznal da rastline za rast parav tako potrebujejo vodo, hrano (zemlja), svetlobo in toploto. Šele ko so vsi pogoji zagotovljeni, iz semena zraste rastlina. Za lažje razumevanje si oglejte risanko, Radovedni Jaka, Kaj potrebujemo za gojenje fižola.   https://www.youtube.com/watch?v=acStPqKVlfU in posnetek rasti fižola (25 dni snemanja) https://klip.si/video/posadil-je-fizol-in-25-dni-snemal-njegovo-rast-poglejte-si-kaj-je-posnel

Želim vam veliko zabave pri raziskovanju in ostanite zdravi.
Polonca Šeligo

Viri:

https://bit.ly/3dUA5oC, https://bit.ly/34cEhf7

 

(Skupno 300 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost