Veseli december je tu, in če kdo, se ga veselijo predvsem otroci. Prijetno vzdušje, darila, lučke,… je pa to tudi mesec, ki ponuja zares veliko možnosti  za nepozabno preživljanje prostega časa z otrokom. V želji, da je vaš december kljub dani situaciji čim bolj čaroben, vam z gospo Mojco Plemenitaš in gospo Manjo Doberšek, pošiljamo škratkovo pravljico in nekaj idej kako okrasiti smrečico ali sobico.

Veliko užitkov ob ustvarjanju.

ŠKRATKI USTVARJAJO
Sredi gozda je majhna hiša. Pred hišo je drevo in na njem gugalnica. Na njej se enajst mesecev v letu guga škrat. Pozno jeseni, se ohladi in začnejo naletavati snežinke. Sneg kmalu  prekrije hribe in drevesa. Takrat gugalnica obmiruje. Škrat zaviha rokave in obleče zaščitno haljico. V svoji hišici izdeluje praznične okraske. Okraske izdeluje iz različnih materialov, ki jih je našel v gozdu in v svoji hiški (storžev, vejic, listov, papirja, kartonov, slanega testa, tulcev, zamaškov…).

K izdelovanju okraskov povabi tudi svoje škratje prijatelje. Oho, kako lepo se imajo, ko skupaj ustvarjajo. Z okraski okrasijo vsak svojo hiško.

Pri izdelovanju dajte svoji domišljiji prosto pot, lahko pa si sposodite kakšno škratjo idejo.

OKRASKI IZ SLANEGA TESTA
Recept:

• 2 jogurtova lončka drobni mlete soli
  • 2 jogurtova lončka moke
  • 1 jogurtov lonček vode
  • 2 jedilni žlici olja

Vse sestavine zgnetete, razvaljate, z modelčki izrežete okraske, lahko okrasite z reliefnimi vzorci, naredite luknjico in posušile; napeljete vrvico in obesite.

ŠKRATKI IZ TULCEV IN STORŽEV

• tulce
  • storže
  • vato
  • kos blaga ali papir za kapico
  • gibljive oči (ni nujno) ali flumaster

Izdelava:
Rob tulca ali storža namažete z lepilom in nalepiš blago, tako da ovijete zgornjo stran tulca ali storža. Blago zavežete s trakom, tako da nastane kapa. Na spodnjo polovico nalepite brado, nalepite ali narišete oči in nos.

VERIGA IZ PAPIRJA
Potrebujete:

• papirnate trakove (lahko različnih barv)

Izdelava:
Trakec zlepite v krog, vanj vstavite naslednji trak in zlepite. Več trakov kot boste vstavili, daljša bo veriga.

OKRASKI IZ POSUŠENE LIMONE IN POMARANČE
Potrebujete.

• pomarančo ali limono
  • po želji klinčke

Izdelava:
Pomarančo narežite na kolobarje. Po želji lahko vanjo napikate klinčke, ter kolobarje posušite. Okraski so enostavni, lepi, pa še lepo dišijo.

SNEŽAKI IZ POKROVČKOV

• 3 bele pokrovčke
  • barvni papir (za kapo in nos)
  • črn flumaster

Izdelava:
Pokrovčke zlepite skupaj, iz papirja ali kartona  izrežite kapo in nos. Nos lahko tudi narišete. Narišite oči. Prilepite vrvico in snežak je pripravljen, da okrasi vašo smrekico.

ODTISI DLANI
Potrebujete:

• tempera barvo (barva je odvisna od motiva)
  • čopič
  • podlago (karton, papirnat krožnik, blago, kos lesa…)
  • otroško dlan

Izdelava:
Otroško dlan namažete z barvo, odtisnete na podlago in pustite da se posuši. Glede na motiv okrasite.

Besedilo: Polonca Šeligo

Foto: Polonca Šeligo