Skoči na glavno vsebino
+386 3 818 33 20 - Vrtec Podčetrtek, Trška cesta 66, 3254 Podčetrtek os-podcetrtek@guest.arnes.si

V NAŠEM VRTCU JE DIŠALO PO DOMAČEM KRUHU

KRUH ZA ZAJTRK-SUPER DAN!

KRUHEK
(Janez Bitenc)

Bela moka, lonček vode,
košček kvasa, ščep soli,
če to dobro skupaj zmešaš,
fino se testo dobi.
Že pripravljena je peč,
hlebček kruha – dobra reč!

Tradicionalni slovenski zajtrk je bil letos zares poseben in poučen, saj smo se veliko naučili o pomembnosti ohranjanja svoje kulture, tradicije in narave. Letošnje geslo tradicionalnega zajtrka je »Kruh za zajtrk-super dan! ». Otroci so spoznavali tradicionalno slovensko hrano, ter ta dan obeležili z različnimi dejavnostmi. Veliko smo se pogovarjali o zdravem načinu prehranjevanja in pomenu gibanja za zdravje. Vsakodnevno smo poslušali, prepevali ter plesali  ob pesmicah o čebelicah. Obiskali bližnji čebelnjak, ogledali video posnetek Čebelar Tonček, ustvarjali z barvami in odpadnim materialom (lutke, čebele, pogrinjki…), brali slikopise, razvrščali sadje, zelenjavo ter sestavljali zdrave krožnike in pekli kruh. Tako je zadišalo po sveže pečenem kruhu, katerega so gnetle članice društva kmetic Ajda, ga. Francka Javeršek je  izdelala kruh iz koruzne moke, ga. Milena Drofenik  je oblikovala kruh iz bele pšenične moke ter ga. Marjana Šelekar iz Ajdove moke. Prav tako pa je zamesila brez glutenski kruh ga. Ivica Milat članica Društva za celiakijo Celje. V Pristavi pri Mestinju je otrokom zamesila kruh ga. Ida Kampuš.  Pri ustvarjanju kruha so otroci bili seznanjeni s sestavinami, spremljali postopek in  z zanimanjem opazovali  spretne roke, ki so gnetle in oblikovale mehko testo v štruco ali v hlebček. Kako lepo je bilo opazovati zadovoljne in vesele obraze naših otrok!

Prav poseben dogodek pa se je odvijal  v petek, 17. 11. 2023, ko nas je obiskal čebelar  Maks Bunšek iz čebelarske družine Podčetrtek, župan Peter Misja ter ravnateljica Sonja Švajger. Spoštovanim gostom smo obisk obogatili s kratkim kulturnim programom, ki je vseboval uvodni pozdrav deklice, čebelji ples in prstno igro Panj. V oddelkih Pristava pri Mestinju, pa sta otroke obiskala čebelar Jože Počivalšek iz čebelarske družine Podčetrtek in pomočnica ravnateljice za vrtec Urška Sovinc. V oddelku 11 so jim otroci in strokovni delavki pripravili kratek kulturni program. Tako otroci v oddelkih v Podčetrtku, kakor tudi v Pristavi pri Mestinju so prisluhnili čebelarjem po kakšni poti pride med na mizo ter si ogledali čebelice v živo. Ob slovenski glasbi »Čebelar« (Lojze Slak), ki nas že vrsto let spremlja in nas na prav poseben način združuje smo zaužili domači kruh s sladkim namazom; maslo in med ter se okrepčali s skodelico domačega toplega mleka. Otroški zobki pa so tudi pridno grizli krhlje domačih jabolk. Tradicionalni slovenski zajtrk-medeni zajtrk je osrednji dogodek dneva slovenske hrane z namenom, da ozaveščamo otroke o pomenu čebel in uživanju lokalno pridelane hrane, ki so jo pridelali ljudje na naših kmetijah. Prav je, da  spoštujemo izvirne slovenske jedi, otrokom pa približamo prave vrednote prehranjevalne dediščine v želji, da stare slovenske jedi ne bi potonile v pozabo. Vsi v vrtcu se zahvaljujemo vsem, ki so vsak svoj delček obiska prispevali, da je bil tradicionalni slovenski zajtrk obdan z domačim kruhom, toplim mlekom, domačimi jabolki in  sladkim medom. Zaključna misel: »Bodi priden kot čebela!« In če boš res, bo vsaka stvar bolj vesela.

Dan slovenske hrane naj bo prav vsak dan!

 

Zapisala: Anica Kajba, dipl. vzg.
Fotografije: strokovne delavke

(Skupno 198 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost