Skoči na glavno vsebino
+386 3 818 33 20 - Vrtec Podčetrtek, Trška cesta 66, 3254 Podčetrtek os-podcetrtek@guest.arnes.si

SKRIVNA RISBA

Potrebujemo:
sodo bikarbono,
začimbo kurkume,
čopiče,
bel list,
kozarec,
steklenico z razpršilcem.

V kozarcu zmešamo sodo bikarbono in malo vode, da dobimo gosto pasto. S čopičem na list papirja narišemo poljubni vzorec in počakamo, da se posuši. Zapis na papirju ni viden. V steklenico z razpršilcem pripravimo raztopino kurkume in vode. List z vzorcem damo na pladenj ali obesimo na stojalo. Površino pod listom je potrebno zaščititi. Vzamemo steklenico s raztopino kurkume in poškropimo list z vzorcem. List se obarva rumeno, napis pa postane viden, saj se obarva rjavo.
KAČA IZ MILNIH MEHURČKOV

Pripomočki:
čaša,
voda (v čaši),
detergent,
barvila (če imate, ni nujno potrebno),
plastenka, nogavica, kuhinjska krpa, elastika,
žlička, škarje,
plastični krožnik.

Postopek:
Plastenki odrežemo dno (s pomočjo škarij/noža).
Čez odrezan del plastenke nataknemo nogavico, jo dobro napnemo in prevežemo z elastiko.
V čaši zmešamo detergent in vodo v razmerju 1:1 (enaka količina vode + enaka količina detergenta).
Pripravljeno mešanico prelijemo v plastični krožnik. Tako, da je dno prekrito.
Na nogavico, nataknjeno na plastenko, nakapljamo nekaj barvila.
Del plastenke, kjer je nogavica, pomočimo v detergent, ki je v plastičnem krožniku.
Nato jo odmaknemo in pihamo skozi ustje plastenke.

LEBDEČI MEHURČEK

Potrebujemo:
4 žlice sode bikarbone,
4 žlice citronske kisline,
voda,
milnica za balončke,
2 l čaša ali velik kozarec za vlaganje.

V čašo dodamo 4 žlice sode bikarbone. Dolijemo 100 mL vode in vse skupaj zmešamo. Nato čašo pokrijemo in v to mešanico s kapalko dodamo citronsko kislino. Pri tem nastane ogljikov dioksid. Ko reakcija poteče, umaknemo pokrov, pihnemo vanj milni mehurček in v čašo ujamemo milni mehurček. Opazimo, da milni mehurček lebdi v čaši.

Pripravila Manja Doberšek

(Skupno 244 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost